پانچ کردن ورقهای فلزی با استفاده از دستگاه مخصوص پانچ

پانچ ورق با دستگاه پانچ Cnc 

شکل دهی فلزات به ما کمک خواهد کرد هر آنچه را که برای ساخت و نصب تجهیزات سبک و سنگین نیاز داریم، به راحتی در اختیار داشته باشیم. یکی از روش های شکل دهی فلزات، پانچ کردن ورقهای فلزی است که با استفاده از دستگاه های پانچ سی ان سی (Cnc) صورت می گیرد. مجموعه فتح لیزر با داشتن پیشرفته ترین دستگاه های آلمانی، خدمات برش لیزری و خدمات پانچ سی ان سی را به شما ارائه خواهد داد و شما می توانید با مراجعه به کارگاه و یا از طریق شماره های ذکر شده با ما در ارتباط باشید.

دستگاه پانچ cnc سی ان سی 

دستگاه پانچ cnc سی ان سی یک مجموعه و پکیج کاملا مهندسی شده می باشد که دارای دو قسمت مکانیکی و کامپیوتری است. در قسمت کامپیوتری که به آن قسمت هوشمند دستگاه گفته می شود نرم افزارها و برنامه های هوشمند اولیه وجود دارد که خود سازنده آن را تعبیه کرده است. برنامه های منوالی که خود ما برای دستگاه تعریف می کند، دستورات ما به قسمت های مکانیکی دستگاه پانچ سی ان سی منتقل می گردد و هم زمان هر دو قسمت برای اجرای برنامه فعال و برنامه درخواستی ما شروع می شود. 
دستگاه پانچ  cnc از روغن های هیدرولیکی برای خنک کردن و روان کردن در حین انجام برنامه بهره می گیرد، لذا ما باید همیشه حواسمان به اندازه مقدار سنج روغن و گیج روغن باشد تا طول عمر بخش های مختلف دستگاه پانچ بیشتر شود. لازم بذکر می باشد که باکس روغن خنک کننده در پشت دستگاه و باکس روغن روان کننده در جلوی دستگاه واقع شده است. همچنین بهتر است هنگام خرید و تعویض روغن دستگاه از روغن های هیدرولیکی 50 به بالا استفاده شود. البته حتما باید هنگام خریداری دستگاه، اطلاعات اولیه نیز دریافت شود، چون احتمال دارد هر دستگاه با توجه به نوع کارایی و سیستم بکار گرفته شده در آن، با دیگر دستگاه های مشابه خود فرق داشته باشد. عموما دستگاه پانچ سی ان سی که از لحاظ قدرت و استحکام بی نظیر می باشد با برق سه فاز کار می کند. حتما باید به این نکات ریز توجه شود تا در محل و کارگاهی که دستگاه مستقر می شود، مشکلی به وجود نیاید. یکی دیگر از عوامل تسریع کننده و حرکتی بسیار مهم، باد است. همه دستگاه های پانچ و برش لیزری فلزات به آن نیاز دارند که مقدار آن به حجم مصرفی دستگاه ها که در کاتالوگ دستگاه موجود می باشد، بستگی دارد. که ما باید پمپ باد ویا  کمپرسورهای باد را برای انجام این کار  تهیه کنیم. در کمپرسورهای بزرگ برای کاهش مصرف برق و انرژی، علاوه بر دستگاه کمپرسور هوا بهتر است مخزن ذخیره هوا نیز تهیه گردد تا هم از مصرف انرژی کاسته شود و هم همیشه باد مورد نیاز را در اختیار داشته باشد. از دیگر وسایل جانبی مورد نیاز جهت کار با دستگاه پانچ، یک سیستم رایانه ای می باشد که پس از اتصال شبکه ای هر دو سیستم، ما می توانیم نقشه های مورد نیاز را با استفاده از اتوکد طراحی کرده و سپس به محیط نرم افزاری پانچ منتقل نموده و بعد از آن به خود دستگاه پانچ ارسال نماییم. البته باید بدانیم هم برای ارسال و هم برای اجرای پانچ در سیستم رایانه ای ما نیازمند برنامه و اپلیکشن هایی هستیم که شرکت سازنده سیستم عاملی در اختیار ما قرار خواهد داد.
در قسمت جلویی دستگاه پانچ، میزکار که دارای اهرم های حرکتی می باشد قرار دارد. این میز فلزی تخت، ثابت است و قابل تعویض برای هر نوع عملیات نمی باشد. بر روی آن ساچمه هایی قرار دارد تا به  هنگام ریپوزیشن و حرکت قطعه کار، سهولت کافی به وجود بیاید. دستگاه پانچ طوری عمل خواهد کرد که هنگام پانچ کاری، به ورق میزکار آسیب نرسد. همچنین در پشت میزکار پانچ، ریلی قرار گرفته است که محل قرار گیری کاتریج و سمبه و ماتریس و ورق گیر ها است. ورق گیر ها که اصطلاحا به آن کلمپ می گویند از دو الی سه تا بستگی به عرض میزکار متغیر است. کلمپ ها دارای زبانه ای هستند که با باز و بسته شدن، ورق را گرفته تا از جابجایی و تکان خوردن آن جلوگیری کند. بستن و یا باز کردن کلمپ ها هم می تواند دستی، با فشار دادن اهرم پدالی که در جلوی دستگاه قرار دارد و هم بصورت اتومات انجام گیرد. در کلیه دستگاه های لیزر و پانچ و خم ما قطع کن اضطراری داریم تا اپراتور ها بتوانند در صورت واقعه ناخواسته در حین انجام کار، دستگاها را خاموش کنند. همچنین در جلوی دستگاه هد دستگاه پانچ مشاهده می شود که قسمت اصلی و نهایی در انجام کار پانچ می باشد. سمبه و ماتریس هر بخش به صورت مجزا در داخل هد قرار می گیرد، باید بدانیم که سرعت تعویض ماتریس و سمبه ها زیاد است و دستگاه به ترتیب باتوجه به برنامه تعبیه شده برای اجرا ، سمبه و ماتریس ها را عوض خواهد کرد. زمان تعویض به کمتر از ده ثانیه می رسد. هد دستگاه با توجه به قابلیت چرخش 360درجه ایی می تواند پانچ و برش را در هر زاویه و درجه ای انجام دهد. موقعیت یابی و دقت دستگاه بسیار بالا می باشد.

پانچ ورق های فلزی

خدمات پانچ cnc سی ان سی شامل چه مواردی می باشد؟   

دستگاه پانچ Cnc سی ان سی علاوه بر پانچ کردن ورقهای فلزی با هر شکل و طرح دلخواه ، شامل مشبک کردن ورق، سوراخ کردن ورق به صورت دایره ای و مستطیلی و همچنین شکل لوزی و لوبیایی و شکل کولری، برجسته کردن و... می تواند برش ورق را نیز انجام دهد. هم برش و هم پانچ با سرعت فوق العاده ای انجام می گیرد که این امر برای کارهای تیراژ  بالا به جهت زمانبندی بسیار حائز اهمیت می باشد.

پانچ ورق شامل کدام یک از ورقهای موجود می باشد؟ 

تقریبا فتح لیزر برای پانچ ورق محدویتی در نوع ورق ندارد و پانچ ورقهای استنلس استیل، پانچ ورق آهنی، پانچ ورق گالوانیزه و پانچ روغنی و حتی پانچ ورق آلومینیومی به راحتی و در کمترین زمان انجام می شود. البته ضخامت ورق برای پانچ بستگی به داشتن سمبه و ماتریس مورد نیاز می باشد که بدون داشتن آن ها در طرح و سایزهای مختلف نمی توان به طرح دلخواه دست یافت.

پانچ انواع ورقهای فلزی

1-پانچ ورق استیل 
2_پانچ ورق گالوانیزه
3_پانچ ورق سیاه
4_ پانچ ورق رنگی 
5_پانچ ورق آلومینیوم 
ورقهای پانچ شده کاربرهای زیادی دارند که می توان اشاره داشت به : کاربرد در صنایع ساخت، دکوراسیون ، صنایع مکانیکی، سیستم برق و تابلو برق ها و سیستم های وابسته به برق، در ساخت و نصب آسانسور، دکل های برق، کولر ، صنایع خودرو سازی و هوایی، کشتی سازی، در ارتباطات و ....

 

نظرات