کاربرد دستگاه cnc سی ان سی در حکاکی

 حکاکی چیست؟

ایجاد نقش و نگار و برجستگی و حک کلمات و حروف بر روی چوب و فلزات و دیگر وسایل را حکاکی می نامند. در گذشته حکاکی با استفاده از ابزارات فلزی و با دست انجام می گرفت. ایجاد نقش و نگار و کنده کاری ها ساعت‌ها و حتی روزها به طول می‌انجامید که با گذشت زمان این روند کم کم جای خود را به ابزار و دستگاهای حکاکی سی ان سی cnc و کامپیوتری پیشرفته داد. خدمات حکاکی لیزری را به عنوان نمونه می توان ذکر کرد.

برش و حکاکی لیزری سی ان سی cnc 

دستگاه های حکاکی و برش لیزری که کاملا کامپیوتری و پیشرفته می باشند، در برش لیزی فلزات و هم در حکاکی فلزات و ورقهای فلزی و... امروزه حرف اول را می زنند. دستگاه برش لیزری سی ان سی cnc با بکارگیری تکنولوژی لیزر، برش و حکاکی ورقهای فلزی را اعم از ورقهای آهنی معمولی و هم استنلس استیل و آلومینیوم و غیره را با بالاترین توان و دقیق ترین دقت ممکن به انجام می رساند. روش کار بسیار ساده و سریع می باشد. به این صورت که درخواست مشتری اعم از برش و حکاکی به صورت فایل اتوکدی دریافت و پس از انجام عملیات نقشه کشی و تبدیل به فایل قابل خوانش دستگاه لیزر، فایل به دستگاه منتقل شده و عملیات طبق نقشه اجرا می شود. حکاکی و برش لیزر شامل ایجاد نقش و نگار، حک شماره و اعداد بر روی ورق های فلزی و همچنین حک و برش اسم و جمله و نوشته های فارسی و لاتین، سوارخکاری، برش دقیق و یک دست فلزات بدون ایجاد برجستگی و ناهمگونی و...  می باشد. در برش و حکاکی با لیزر با توجه به نوع و اندازه دستگاه لیزر سی ان سی cnc،  ضخامت و ابعاد تعیین می گردد. در فتح لیزر با توجه به داشتن دستگاه برش لیزری cnc سی ان سی و دستگاه پانچ cnc سی ان سی  cnc TRUMPF آلمانی محدودیتی در نوع و ضخامت و ابعاد وجود ندارد.

حکاکی با لیزر


فتح لیزر خدمات حکاکی لیزری را در تهران و سایر شهرستان ها با تضمین بهترین کیفیت و سرعت به انجام خواهد رساند.

مزایای حکاکی با لیزر 

•    کیفیت حکاکی بسیار بالاتر از دیگر روش های موجود مانند اسید شویی و الکتروشیمیایی 
•    ظرافت بسیار بالا در حک پیچیده ترین اشکال و کوچکترین اعداد و حروف 
•    سرعت بالای حکاکی و برش و مدت زمان بسیار کوتاهتر نسبت به دیگر روش ها 
•    قابلیت حکاکی شماره سریال و بارکد و ...

آیا برای حکاکی لیزری به نقشه اتوکدی و تبدیل آن به فایل قابل خوانش دستگاه نیاز هست؟ 

در جواب باید گفت که با توجه به سیستم کامپیوتری و سی ان سی cnc بودن دستگاه برش و حکاکی و حتی دستگاه پانچ سی ان سیcnc ، بایستی نقشه ی اتوکدی در اختیار باشد تا بتوان نقشه و فایل را آماده ارسال به دستگاه کرد تا عملیات مورد نظر با نظارت اپراتور اجرا گردد. این دستگاه ها با توجه به حساس بودن و دقت حتما باید در حین انجام برش یا پانج یک اپراتور ماهر حضور داشته باشد تا عملیات به بهترین نحو احسن صورت بپذیرد. 

 

نظرات