کاربرد دستگاه لیزر در صنایع مختلف

لیزر در صنایع مختلف

کاربرد لیزر در صنایع
دستگاه های لیزر که بر پایه ی کارکرد اشعه ی لیزر کار می کنند در صنایع مختلف کاربرد دارند و حلال بسیاری از کارهای صنعتی، پزشکی ، فضایی و... شده است. در بخش صنعت کاربرد لیزر با توجه به دقیق بودن و مهندسی بودن این فرآیند بسیار حائز اهمیت است و کاربرد آن را  در بخش های مختلف صنعتی شاهد هستیم. امروزه برای برش دادن دقیق و یکنواخت متریال های موجود از برش لیزری که با استفاده از اشعه لیزر صورت می پذیرد استفاده می کنیم. برای نمونه در بخش برش فلزات با استفاده از دستگاه برش لیزری سی ان سی cnc  فلزات اعم از ورق های فلزی و لوله ها، شاهد عملیات برش دقیق و بسیار زیبا خواهیم بود که در دیگر تکنولوژی ها شاهد آن نیستیم. برشی بسیار دقیق و یکنواخت با هرگونه پیچیدگی در برش و یا برش دادن ورق های فلزی با انواع طرح و شکل، البته این قابلیت ها صرفا نه به خاطر اشعه لیزر بلکه به خاطر دستگاه برش لیزری      می باشد که این نوع دستگاه ها با استفاده از تکنولوژی بکار رفته در آن ها و با استفاده از گازهای اصلی تولید اشعه لیزر شروع به تولید اشعه لیزر نموده و سپس با توجه به سی ان سی cnc بود آن ها و سیستم رایانه ای بکار رفته می توانند عملیات های مختلف برش را به راحتی و بدون نیاز به بکار گیری دست به انجام برسانند. دستگاهای برش لیزری فلزات همچنین توانایی حکاکی بر روی فلزات مختلف را دارند به این صورت که هر گونه اسم و یا عدد و نوشته مورد نظر را به راحتی می توان با استفاده از دستگاه برش لیزری فلزات بر روی ورقهای فلزی با دقت میلیمتری حک کرد.  کاری که در گذشته ساعت ها وقت و زمان لازم داشت تا عملیات حکاکی صورت بگیرد و طرح دلخواه شکل بگیرد، اما امروزه با این دستگاه ها در عرض تنها چند دقیقه، عملیات حکاکی فلزات به پایان  می رسد.

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر دستگاهی است که برای برش لیزری فلزات و همچنین غیر فلزات کاربرد دارد. از این دستگاه بیشتر در زمینه صنعت استفاده شده و با استفاده از آن می‌توان بر روی اجسام مختلف برش ایجاد کرد  یا اشکال مختلف را بر روی آن حکاکی کرد. برش لیزر فلزات و حکاکی بر روی فلزات و غیر فلزات محدودیتی ندارد و  می‌توان هر طرحی که مد نظر است را ابتدا در کامپیوتر طراحی کرد و سپس بر روی فلز موردنظر پیاده سازی کرد.

کاربرد دستگاه لیزر در بخش پزشکی 

در بخش پزشکی با توجه به گستردگی این رشته لیزر نیز کاربردهای فراوانی دارد که از جمله می توان به بخش مفاصل اشاره داشت. در بخش مفاصل درمان روماتیسم مفصلی، فیبرومیالژی، درها و شکستگی مفاصل و استخوان ها که هم ناشی از شکستگی حاصل از ضربه و هم پوکی استخوان را شامل می شود، التهاب و تورم حاصل از پیچ خوردگی مفاصل و غیره ... توسط لیزر انجام می شود. در بخش قلب و عروق از لیزر درمانی در درمان بیماری های ایسکمی قلبی، فشارخون، ضایعات انسدادی عروق، آترواسکلروزیس و ... استفاده می شود.
برای درمان بیماری های گوش وحلق و بینی، بیماری های زنان و زایمان، بیماری های کلیه و مجاری ادراری، بیماری های پوستی، جراحی ها و بیماری های دهان و دندان نیز از لیزر استفاده می شود.
برای درمان بیماری های گوارشی مانند زخم معده، گاستریت، زخم اثنی عشر، التهاب پانکراس، هپاتیت، سیروز کبدی، انسداد مجرای کبدی و غیره از لیزر استفاده می شود.
برای درمان بیماری های اعصاب مانند انواع سردرد بخصوص میگرن، نروپاتیها مانند نورالژی تری ژمینه، نورالژی بدنبال زونا، نروپاتی های عصب صورتی، رادیکولوپاتی ها بدنبال ضربه و فشار دیسک و... از لیزر استفاده می شود.
در چشم پزشکی امروزه حتی برای معاینات اولیه و بینایی سنجی نیز از لیزر استفاده می شود و همچنین در جراحی های چشمی و برای عمل های لیزیکی نیز که برای بازگرداندن نمره چشم به حالت اولیه می باشد از لیزر استفاده می شود.

کاربرد لیزر در فاصله یابی 

یافتن فاصله مورد نظر دریایی و هوایی و حتی زمینی که اندازه گیری آن به روش های معمول مانند مترهای دستی و غیره امکان پذیر نمی باشد از نور لیزر بهره می گیرند. اساساً یک لیزر از یک منبع توان، یک سلول فتوالکتریک و یک کامپیوتر رقمی کوچک تشکیل می‌شود که نور بازتابنده و زمان رفت و برگشتی نور تعیین کننده این اندازه گیری می باشد. 

لیزر در بخش شیمی 

در زمينه شيمي از ليزر هم براي تشخيص و هم براي ايجاد تغييرات شيميايي برگشت ناپذير استفاده شده است. همچنين براي اندازه گيري غلظت و دماي يك نمونه مولكولي در يك ناحيه محدود از فضا به كار مي رود. و در زيست شناسي از ليزر براي ايجاد تغيير برگشت ناپذير در مولكول هاي زنده و يا اجزاي تشكيل دهنده سلول هم استفاده مي شود.

لیزر در صنعت چاپ

 روش های قدیمی نیز کم کم جای خود را به روش جدید و تکنولوژی لیزری دادند و امروزه ما در صنعت چاپ نیز از لیزر به عنوان فناوری جدید که دارای دقت فراوان و سرعت و کیفیت عالی می باشد استفاده می کنیم.

نظرات