نگاهی مختصر به تاریخچه لیزر

تاریخچه لیزر

لیزر یک کشف کاملا علمی است که به عنوان یک تکنولوژی در زندگی مدرن و امروزی ما حضور دارد و روزانه شاهد تاثیرات تکنولوژی لیزر در بخش صنعت، پزشکی، ارتباطات، صنعت چاپ و غیره ... هستیم. تابش لیزری با پهنای گسترده و توان بسیار بالا در تمرکزیابی نور، چندین برابر درخشنده تر از نور خورشید می باشد. لیزر از نظر ماهیت، تفاوتی با نور عادی ندارد. 

اولین شخصی که به مقوله لیزر پرداخت

انیشتین دانشمند بزرگ قرن بیستم برای اولین بار در مقاله ای مبانی لیزر را مطرح کرد ولی سال ها طول کشید تا اولین فناوری های لیزری ساخته شود و به مرحله عمومی و تخصصی برسد. اولین لیزر در سال هزار و نهصد و شصت توسط میلمن، با استفاده از یاقوت قرمز عرضه شد و در سال 1986 کشف شد که منبع لیزر می‌تواند نور همدوس تابش کند، به گونه‌ای که دامنه و فاز آن در تمامی‌ نقاط فضا، قابل سنجش و تعیین می باشد. اولین شرط ایجاد لیزر، داشتن ماده یا محیطی است که بتواند انرژی را در خود ذخیره کند لذا شرایط اولیه نیز در تولید بهتر نور لیزر بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
نور و پرتو لیزری دارای چند خاصیت مهم است که عبارتند از : تکفامی و همدوسی، شدت زیاد و مستقیم بودن آن است. لیزرها در اشکال گوناگون : جایگاهی،  مادون قرمزی،  ماورا بنفش و گاما وجود دارند.

ساختار لیزر :

ابزارهای لیزری و لیزر معمولا یک نوسانگر اپتیکی می باشند که باریکه ی شدیدی از تابش همدوس را گسیل می کنند : 
1_چشمه انرژی خارجی یا دمنده 
2_محیط تقویت کننده 
3_کاواک اپتیکی یا تشدید کننده 

تاریخچه لیزر

اساس کار لیزر:

تا اینجا به سه عنصر اصلی تشکیل دهنده لیزر اشاره کردیم. حال اساس کار لیزر با توجه به عناصر سازنده آن را بررسی می‌کنیم. ابتدا انرژی از یک دمنده مناسب به محیط لیزری منتقل می‌شود. این انرژی به اندازه کافی هست تا بتواند تعداد زیادی  اتم را از حالت پایه به حالت برانگیخته ببرد. همینکه اتم‌ها در این ترازها قرار گرفتند خودبه خود، ازطریق زنجیره های مختلف، دوباره به حالت پایه فروافت خواهند کرد. اما بسیاری از آنها معمولا سفر بی بازگشت را با یک فروافت بسیار سریع از ترازهای دمنده بالاتر به یک تراز بسیار خاص آغاز می‌کنند. دلیل نامگذاری این تراز به عنوان یک تراز خاص این است که دارای طول عمر زیادی است. زمانیکه تعداد اتم‌های زیادی به تراز بالایی منتقل شدند، یعنی عملا جمعیت تراز بالایی از جمعیت تراز پایینی (وارونی جمعیت) بیشتر شد، گسیل القایی صورت می‌پذیرد. با وقوع گسیل القایی،تقویت لیزری آغاز می‌گردد.

خروجی لیزر :

خروجی لیزر به صورت پالسی و متداوم و پیوسته می باشد که طبق شرایط کاری تعین می گردد.

کاربردهای لیزر : 

لیزر امروزه در اکثر فناوری های جدید کاربرد دارد از جمله :

 لیزر در صنعت  

در بخش صنعتی می توان به برش فلزات اشاره داشت که با استفاده از دستگاه برش لیزری cnc سی ان سی می توان هر نوع قطعه و ورق با ضخامت و سایز و ابعاد مختلف را به بهترین نحو ممکن برش داد که ما در مجموعه فتح لیزر خدمات برش لیزر و پانچ و برشکاری و هرگونه خمکاری و ورقکاری را با استفاده از بهترین دستگاه های آلمانی به شما عرضه خواهیم کرد. 

لیزر در پزشکی 

لیزر در زیست و فیزیک 

لیزر در فراوری مواد 

لیزر در ارتباطات 

لیزر در حکاکی 

و غیره... 

نظرات