دقت عملکرد دستگاه cnc

میان ساختارهای صنایع بدوی، کلاسیک و مدرن وجه تمایزی اساسی وجود دارد و آن هم معیار دقت است. از همین رو برای ماشین آلات مدرن مانند دستگاه cnc نیز میزان دقت عملکرد، بخش اجتناب ناپذیری از آن می‌باشد. 

دقت عملکرد دستگاه cnc

پارامترهای دقت عملکرد دستگاه cnc


در یک ماشین cnc، میزان تلرانس و کیفبت و بازه‌های انطباقی از عوامل اصلی نحوه‌ی عملکرد دستگاه به شمار می‌آید. یکی از ویژگی‌های این نوع دقت این است که به هنگام مونتاژ قطعات و تجهیزاتی که بوسیله ماشین آلات مختلف شکل دهی شده‌اند، عدم تطابق در محل‌های اتصالات و درزها وجود نداشته باشد و مراحل مختلف مونتاژ با سرعت و کیفیت بالاتری صورت گیرد.
اگر بخواهیم از یک منظر دیگر دقت عملکرد ماشین آلات را مورد بررسی قرار دهیم، باید به نظم و ترتیب زمان بندی درست مکانیزم‌ها اشاره کرد. به این دلیل که اگر فرآیند ساخت با رعایت الزامات انطباقی صورت گیرد، در سیستم ها و مکانیزم های محرکه و غیر ثابت که نیاز به حرکت در توالی زمانی مشخص دارند، تسهیل ایجاد می‌کند و درنتیجه بروز اشکالات و توقفات احتمالی را در پی نخواهد داشت و از تاخیر در روند مکانیزم جلوگیری خواهد کرد.
اگر بخواهیم دقت در عملکرد دستگاه cnc را به صورت دقیق تری بپردازیم باید آن را از نظر کارکرد و عملکرد مورد بررسی قرار داد که دارای چندین دقت مختلف است که عبارتند از:
دقت الکترونیک
دقت الکترونیک به این معنا است که برای یک واحد حرکت بر حسب میلی‌متر، چند پالس مورد نیاز خواهد بود و اگر در سیستم کنترلر عدد 725 پالس بر میلی‌متر مشاهده شود، به این معنا است که دقت حرکتی از نظر دقت الکترونیکی برابر با 0.00137 است.
دقت مکانیک
دقت مکانیکی برای این در نظر گرفته می‌شود که مشخص کند میزان لقی یک محور نسبت به محور دیگر چقد است.
دقت سروو
استفاده از سروو منجر به دوراتن محورها می‌شود و دقت این حرکت به ضریبی از دقت انکودر وابسته است.
عدم خطا
این دقت مشخص کننده میزان خطا در طول یک حرکت بوده و این موضوع را بیان می‌کند که در طول یک متر چند خطا وجود داشته است.
دقت در تکرارپذیری
دقت در تکرارپذیری مشخص کننده این مطلب است که دستگاه پس از اجرای پروسه کاری و بعد از چند سیکل کاری با چه میزان خطایی در نقطه اول می‌ایستد.
دقت ساختار و بدنه دستگاه
اگر بدنه و ساختار دستگاه از طراحی خوبی برخوردار نباشند آنگاه ریل‌ها، بال اسکرو و سروو دقت پذیری بالایی نخواهند داشت که به اصطلاح گفته می‌شود که نباید دستگاه از دفرمکگی و کمانش برخوردار باشد. به همین دلیل است که در ساخت بدنه اکثر دستگاه‌های cnc از چدن استفاده می‌شود.
دقت در حرکت
به این معنی است که آیا دستگاه در هر لحظه در مکان مورد نظر قرار گرفته یا خیر.
دقت بافرینگ کنترلر و الگوریتم بافرینگ
کنترلر دستگاه سی ان سی دیتای موجود را در خود نگهداری کرده و سپس آن را با یک عدد تعیین شده در رزولوشن مورد بررسی قرار می‌دهد و در نهایت یک مسیر مشخص حرکت را درنظر می‌گیرد که این مسیر باید دقیقا مورد اجرا قرار گیرد.
دقت ابزار
ابزارهایی که در دستگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد به مرور زمان کند می‌شوند این باعث ایجاد خطای یک تا دو صدمی در خروجی می‌شود. 

 

نظرات