حکاکی روی چوب با لیزر به چه صورت است

در سال‌های اخیر از لیزر برای برش و حکاکی بر روی انواع چوب استفاده بسیاری شده و موجب تحولاتی در این صنعت شده است. با استفاده از لیزر می‌توان به راحتی طرح های متنوعی را بر روی چوب ایجاد کرد در صورتیکه در گذشته ایجاد چنین طرح‌هایی به روش سنتی و مکانیکی با دشواری بسیاری همراه بود و زمان زیادی برای انجام آن لازم بود. در برخی موارد نیز محصول نهایی از کیفیت بالایی برخوردار نبود. با ورود لیزر این امکان به وجود آمد تا صنعتگران با شخصی سازی و تولید طرح های متنوع، محصولات اختصاصی خود را تولید نمایند.

حکاکی روی چوب با لیزر

امروزه بسیاری از کشورها برای ساخت قاب‌های تزئینی، فریم‌های چوبی و حکاکی طرح‌ها بر روی چوب از دستگاه حکاکی لیزری استفاده می‌کنند. با استفاده از این فناوری می‌توان طرح‌ها و الگوهای پیچیده‌ای را بر روی چوب پیاده کرد. در حکاکی چوب، اشعه لیزر به صورت متمرکز به مواد تابیده می‌شود و با بالا بردن حرارت آن در نقاط مشخص باعث تبخیر ماده می‌گردد، در نتیجه عملیات برش و حک با ظرافت بالایی انجام شده که این عمل با هیچ یک از روش‌های سنتی و مکانیکی قابل اجرا نخواهد بود. حکاکی بر روی چوب از طریق لیزر محصولی بسیار زیبا و صاف تولید خواهد کرد و یکی از ویژگی‌های خوب این روش آن است که در نتیجه کار با لیزر زیاله و خاک اره تولید نخواهد شد و تمیزکاری آن به حداقل خواهد رسید.همچنین به دلیل عدم تماس مستقیم اشعه لیزر با ماده، محصول نهایی بر خلاف روش‌های سنتی بسیار صاف و بی‌نقص خواهد بود.

با استفاده از لیزر تقریبا می‌توان بر روی هر نوع چوبی حکاکی انجام داد و با توجه به نوع چوب میزان قدرت مورد استفاده برای دستگاه لیزر مشخص می‌شود.

ویژگی حکاکی بر روی چوب با لیزر

  • حکاکی چوب با استفاده از لیزر از دقت و ظرافت بالایی در انجام حکاکی و برش برخوردار است.
  • امکان حکاکی طرح های بسیار پیچیده و ظریف را فراهم می‌آورد.
  • تبدیل آسان و سریع طرح‌های اولیه به محصول نهایی
  • امکان حکاکی با عمق‌های متفاوت
  • ایجاد سطحی صاف و بدون خاک اره

نکاتی در حکاکی بر روی چوب با استفاده از لیزر

آیا چوب در هنگام حکاکی لیزری دچار سوختگی می‌شود؟

بله، در واقع بر اثر تصعید مواد این فرآیند صورت می‌گیرد. این فرایند در خیلی موارد برای ایجاد طرح‌های مختلف بر روی چوب مطلوب و ضروری است. متمرکز بودن اشعه، انتخاب درست پارامترهای دستگاه لیزر، استفاده از عدسی‌های مناسب همگی بر روی کیفیت نهایی محصول موثر می‌باشند.

آیا می‌توان هر نوع چوبی را با لیزر پردازش کرد؟

از آن جا که چوب یک ماده طبیعی است، هنگام کار با لیزر باید پارامترهایی نظیر چگالی و وجود ماده ای مانند رزین را در نظر گرفت. برش و حکاکی لیزری چوب های نرمی چون کاج و حنا نیاز به قدرت کمتری نسبت به چوب گردو، افرا و ...  دارد.

 آیا حکاکی لیزری چوب همیشه تیره می‌شود؟

با ایجاد تنظیمات مناسب می‌توان بر روی چوب هایی که لاک الکلی دارند حک روشن ایجاد نمود. برای این منظور قدرت پایین و سرعت بالا توصیه می‌شود.

چگونه می‌توان یک طرح منحصرا تیره بر روی چوب ایجاد کرد؟

با کم کردن فاصله تابش لیزر – حدود 0.5 تا 2 میلیمتر- نقطه تحت تأثیر لیزر بزرگتر شده و حکاکی تیره و با جزییات کمتر ایجاد می‌شود.

 

نظرات