آشنایی با گریدهای استنلس استیل

دسته‌بندی فولادها بر اساس نوع عناصر تشکیل دهنده آنها می‌باشد به همین دلیل در استانداردهای مختلف تعداد بی شماری فلزات شناسایی شده‌اند که بر اساس تغییر عناصر تشکیل دهنده نامگذاری های متفا وتی نیز دارند. رایج‌ترین و پرکاربردترین نوع فلزات صنعتی شامل فلزات پایه آهن می‌باشد. یکی از رایج‌ترین نوع فلزات پایه آهنی استنلس استیل stainless steel است که بیشترین کاربرد را بعد از استیل یا آهن دارد. استنلس استیل ها خود نیز دارای دسته‌بندی‌های مختلفی هستند که استنلس استیل stainless steel  های 304 و 308 و 316 تعدادی از آنها می باشند. در زیر به اختصار در مورد انواع استنلس استیل  های رایج شرح داده خواهد شد.

انواع استنلس استیل

انواع استنلس استیل

گرید 304:

یکی از دلایل عمده مصرف استنلس استیل stainless steel ها ضد زنگ بودن و دوام زیاد آنها در شرایط محیطی مرطوب می‌باشد. وجود عناصری مانند کروم و نیکل باعث شده که به‌خاطر تشکیل فازهایی از عنصر ماده خاصیت ضد زنگ بودن را داشته باشند و مقاوم به خوردگی را در ماده افزایش دهند. استنلس استیل stainless steel سری 300 و سری 304 به دلیل ارزانی  دارای کاربرد بیشتری هستند. درصد کروم و نیکل آنها در حدود 18% و 8% بوده و از طرف دیگر کربن آن در حدود کمتر از 0.08 % می باشد.  فقدان کربن زیاد باعث شده که خاصیت آهن ربایی استنلس استیل stainless steel به‌شدت کاهش یابد. با استفاده از این خاصیت در صنعت می‌توان تا حدودی استنلس استیل ها را شناسایی کرد. وجود کروم باعث می‌شود که فلز در واکنش‌های شیمیایی ضعیف ظاهر شده و در نتیجه خواص خوردگی را حفظ کند. عنصر نیکل نیز چنین نقشی را در استیل‌ها ایفا می‌کند و در نتیجه دو عنصر اساسی نقش کلیدی تغییرات در فلزات استنلس استیل stainless steel را بر عهده دارند. لازم به ذکر است یکی دیگر از عوامل پرکاربردی استنلس استیل ها در صنایع شیمایی و به‌خصوص غذایی همین خواص ضد خورندگی و ضدزنگ‌زدگی است که باعث می‌شود محیط خوراکی عاری از میکروب‌ها باشد.

گرید 316:

همانطور که در مورد گرید S304 شرح داده شد وجود و تغییر عناصر کلیدی کروم و نیکل باعث بوجود آمدن گریدهای دیگری از استنلس استیل خواهد شد. فاز تشکیل دهنده گرید 316 SS همانند S304 می‌باشد به‌طوریکه فاز آستنیتی نیز در آن به روشنی قابل مشاهده می‌باشد با این تفاوت که درصد کروم و نیکل از 18 و 8 درصد بیشتر بوده و به حدود 18 و 12 درصد می‌رسند. وجود عنصری مانند 3 درصد مولیبیدن که نقش ریزدانه شدن و مقاومت به خوردگی را نیز دارد، باعث مقاوم شدن این گرید بخصوص در محیط‌های نمکی و اسیدی می شود. یکی از رایج‌ترین نوع کاربرد 316 SS در پزشکی و ارتوپدی است، زیرا در بدن انسان که محیط به‌شدت خورنده‌ای می‌باشد به راحتی قابل استفاده است.

گرید 309S:

این نوع ورق استنلس استیل stainless steel همانند 304S  بوده با این تفاوت که مقاومت به خوردگی آن در دمای بالا بیشتر از گرید 304 است. آنچه که باعث شده این خاصیت را پیدا کند وجود کروم و نیکل بالاتر است و آنچه که باعث شده نسبت به 316 پایین تر باشد عدم وجود مولیبیدن می‌باشد.

اهمیت برش ورق استنلس استیل با لیزر

با توجه به قیمت بالای ورق های استنلس استیل stainless steel و نیز خاصیت ضد خورندگی و ضد اکسیدگی، استفاده از روش‌هایی که باعث افزایش دقت و کاهش اکسیدگی می‌شوند، ضروری است لذا با توجه به اینکه در برش ورق با لیزر یا اصطلاحا برش لیزری دقت برش بسیار بالا است استفاده از این روش اجتناب ناپذیر است اما مهم‌ترین مسئله در برش ورق استنلس استیل stainless steel با لیزر، برش با گازهای خنثی مانند نیتروژن است که باعث عدم اکسید شدن محل برش می‌شود و لذا در کاربردهای پزشکی و غذایی بسیار حایز اهمیت است.

مجموعه فتح لیزر با داشتن دستگاه های پانچ cnc و لیزر سی ان سی cnc آلمانی این قابلیت را دارا است که بتواند برش ورق استنلس استیل و خدمات برش لیزر را با بهترین کیفیت انجام داده و به مشتریان محترم ارائه دهد.

نظرات