دستگاه برش آلمانی TRUMPF

هرگاه ما با اسم ترومف TRUMPF برخورد می کنیم با توجه به کارنامه درخشان این شرکت  ناخودآگاه حس اطمینان به ما منتقل می‌شود. شرکت ترومف TRUMPF  یکی از کمپانی‌های بزرگ کشور آلمان است که از دیر زمان در عرصه جهانی نقش اول را در صنعت بر عهده گرفته است. این شرکت با بیش از نود سال سابقه در عرصه صنعت ساخت تجهیزات صنعتی و  با سابقه‌ای درخشان در عرصه دستگاههای برش لیزری و پانچ و خم، رزومه بسیار درخشانی را برای خود ایجاد نموده است. این شرکت تمرکز خود را بیشتر بر روی ساخت و تجهیزات ، برش لیزری، حکاکی لیزری، دستگاه های پانچ، جوشکاری لیزری، سیستمهای اتوماسیون کارخانه ها و دستگاه خم، گذاشته است و در این زمینه حرف اول را در جهان می زند و دفتر مرکزی آن در شهر دیتزینگن که یکی از شهرهای آالمان است واقع شده است. لوگوی شرکت ترومف آلمانی متشکل از یک مربع با حاشیه سفید رنگ بوده که در دراخل ان کادر آبی رنگی وجود دارد و در بالای رنگ آبی و در پایین حاشیه سفید نام تجاری شرکت ترومف به لاتین درج شده است. این شرکت آلمانی در عرصه جهانی نیز فعالیت گسترده ای دارد و اکثر محصولات خود را به دیگر کشورها اعم از کشورهای قاره اروپا و امریکا و آسیایی و خلیج فارس صادر می‌کند. کشور آلمان از دیر باز علم دار صنعت دنیا بوده و امروزه نیز محصولات آلمانی از نظر کیفیت در بالاترین درجه ممکن قرار دارند. کشور آلمان در قاره اروپا واقع شده که پایتخت آن شهر زیبا و جذاب برلین است و از نظر جمعیت پر جمعیت ترین کشور اروپا با 84 میلیون جمعیت به شمار می‌آید. این کشور دارای شانزده ایالات بوده که همگی متحد هستند.. آلمان را می توان یکی از صنعتی ترین کشورها در جهان برشمرد که در واقع ثروتمندترین کشور قاره اروپا و موتور اصلی واحد پولی یورو محسوب می‌شود.

دستگاه برش لیزری سی ان سی cnc

دستگاه برش لیزر سی ان سیCNC  ترومف TRUMPF   

دستگاه برش لیزری سی ان سی CNC  آلمانی TRUMPF  یکی از دقیق ترین و مهندسی شده ترین دستگاههای موجود در دنیا می باشد که این شرکت مدام در حال آپشن سازی و به روز رسانی هم  از لحاظ نرم افزاری و هم از لحظ سخت افزاری برای محصولات خود می باشد . دستگاههایی که بیشترین مانور را در بر گرفته اند : دستگاه برش لیزری سی ان سی CNC   که برای برش و حکاکی انواع فلزات و ورقهای مختلف صنعتی از جمله  برش ورق استیل و برش ورق استنلس استیل ، برش  و حکاکی ورق سیاه و آهنی ST37   ، برش ورق گالوانیزه ، برش ورق آلومینیوم و ... که برای موارد بیان شده حکاکی نیز انجام می گیرد ، دستگاه پانچ سی ان سی CNC  : که برای پانچ و حکاکی و برش انواع ورقهای مختلف در ابعاد و سایز متفاوت طراحی شده است، تفاوت دستگاه پانچ سی ان سی CNC  و دستگاه برش لیزر سی ان سی CNC  در سوراخکاری و برش در این می باشد که برای کارهای روتین و یک شکل و برای سوراخکاری زیاد  در یک ورق  ما می توانیم از دستگاه پانچ سی ان سی استفاده کرده چون سرعت بیشتر  و اجرت پانچ پایین تر می باشد . برای انجام عملیاتهای مختلف با دستگاه پانچ ما نیازمند سمبه و ماتریس های زیادی می باشیم تا بتوانیم برش و پانچ را بروی ورق اعمال کنیم ، سمبه و ماتریس ها نیز همگی از تولیدات شرکت ترومف می باشد . اما دستگاه برش لیزری سی ان سی بدون نیاز به تعویض ابزار ، برش و حکاکی را در هر زاویه و طرحی را می تواند به انجام برساند . دستگاه دیگر شرکت ترومف آلمانی دستگاه خم سی ان سی می باشد .

دستگاه برش لیزری تقریبا دستگاه‌های بزرگی هستند که به فضای قابل توجهی برای استقرار لازم دارند . برق این دستگاهها سه فاز است. در پشت دستگاه عموما دو تا پالت وجود خواهد داشت که ورق فلزی بر روی آنها گذاشته می شود و سپس برای برش لیزری با فرمان اپراتور به داخل محفظه وارد و پس از اعمال دستورات کامپیوتری که از سوی ما داده می‌شود برش ورق فلزی شروع می شود. داخل شدن هر دوتا پالت به داخل محفظه برش امکان پذیر نیست، دو عدد پالت برای آن است که همزمان که یکی از پالت ها که ورق بر روی آن گذاشته شده و زیر دستگاه برش لیزری قرار دارد، ما در بیرون از محفظه بتوانیم ورق بعدی را جهت برش یا حکاکی لیزری آماده کنیم. این کار باعث تسریع در انجام کار خواهد شد. باید توجه داشت در هنگام برش لیزری فلزات با توجه به اشعه لیزر در هنگام برش دادن و حکاکی کردن ما باید درها ورودی را که دارای حفاظ‌های چشمی هستند ببندیم تا در مرور زمان در اثر نگاه کردن بیش از حد به نور لیزر چشم ما از آسیب دیدگی مصون بماند و همچنین در حین برش لیزری به هیج عنوان نباید به ورق دست برنید چون بر اثر حرارت ناشی از برش و حکاکی داغ شده و باعث سوختگی دست خواهد شد . البته لازم بذکر است که با توجه به تنظیمات اولیه و قبل از برش که بر روی دستگاه انجام می‌گیرد مانند موقعیت‌یابی ورق و... ما به هیچ عنوان نباید به ورق حتی پس از خاموش شدن دستگاه یا احتمال ارور دست بزنیم، چون بعد از جابجایی برنامه احتمال دارد باعث خطاهایی شود، البته این برای ورقهای نازک حکم می‌کند و ورق با ضخامت بالا زیاد با دست و به تنهایی قابل جابجایی نیست.

آیا نرخ برش کلیه ورق ها یکسان است

در جواب باید گفت که هر متریال و ورق جهت برش نرخ جداگانه ای دارد که آن هم بیشتر به خاطر جنس و سختی ورق و گاز مورد استفاده برای برش می باشد برای نمونه نرخ برش ورق سیاه با توجه به گاز استفاده شده و جنس ورق و زمانکاری کمتر برش از دیگر ورق های دیگر کمتر می باشد .

سیستم عامل دستگاه های ترومفTRUMPF  یا زیمنس یا بوش می‌باشد که هر کدام مزایای خود را دارند که کلیه فرمان‌های ما را به راحتی می‌توانند به اجرا در بیاورند. البته غیر از نقشه کشی، ما باید از طریق رایانه جدا مراحل نقشه کشی را انجام داده و به دستگاه برای اجرا منتقل کنیم. برنامه کامپیوتری نقشه و چینش دستگاه ترومفTRUMPF  خم برای برش لیزری سی ان سیCNC  و خم سی ان سی CNC و دستگاه پانچ cnc سی ان سی و غیره ...، نرم افزار کامپیوتریTRU TOPS  است که درای دو مرحله مشترک برای کلیه دستگاه‌های لیزر و پانچ سی ان سی است، مرحله اولی که به هنگام ورود به نرم افزار با آن مواجه خواهیم شد محیط اتوکدی نرم افزار است که در این مرحله ما نقشه اتوکدی که مشتری با همان فرمت اتوکد در اختیار ما قرار داده‌اند را بررسی خواهیم کرد و در صورت نبود نقص نقشه کشی، فرمت نقشه را تغییر و به مرحله بعد که مرحله چینش قطعه کار بر روی ورق است می‌رویم و پس از چینش قطعه کار به مراحل بعدی نرم افزار رفته ... ناگفته نماند  که خود این نرم افزار دارای ریزه کاری‌های بسیاری بوده که حتما باید آموزش کامل داده شود، چون در انجام یک برش دقیق، دستگاه و اپراتوری آن و اصول اولیه نقشه و نرم افزار ذکر شده با هم سهم مساوی را دارند.

فتح لیزر با داشتن سابقه چندین ساله در صنعت، اطمینان خاطر در کلیه مراحل برش لیزری، پانچ، خمکاری سی ان سی و... را به شما خواهد داد، لذا شما می توانید با خیالی آسوده با ما در ارتباط باشید .

نظرات