پانچ آهن به چه صورت است؟

یکی دیگر از فرآیندهای ساخت و تولید جدا از فرآیند برش لیزری آهن و استیل و آلومینیوم عملیات پانچینگ (punching) می باشد. در حقیقت پانچ  آهن یا پانچ استیل نوعی عملیات برشکاری به روش مکانیکی است. به گونه‌ای که با استفاده از سنبه و ماتریس می‌توان عملیات گسترده‌ای از اشکال مختلف را برش یا شکل داد. در این فرآیند سنبه نقش ابزار برش را ایفا کرده و ماتریس در حقیقت مکمل نقشی شبیه بلانکینگ را دارد. در عملیات پانچ فلزات آهنی نیرو بوسیله سنبه به ورق وارد شده و در اثر برش ورق آهن پانچ شده شکل می‌گیرد. برش می‌تواند شامل ایجاد شیار، سوراخ یا اشکال هندسی منظم و غیر منظم باشد. فرآیند ورق آهن پانچ شده بدین صورت می‌باشد که در اثر نیروی وارد شده و غلبه بر استحکام برشی قطعه کار قسمتی از فلز از ورق اصلی جدا شده و با استفاده از ماتریس به بیرون هدایت می‌شود. قطعه مورد نظر بر اساس نوع طرح اولیه می تواند پرتی یا خود قطعه اصلی باشد. یکی از پارامترهای مهم در خدمات پانچ  آهن نوع جنس و ضخامت ورق است. زیرا بسته به شکل قطعه و دستگاه نوع ماتریس و سنبه و جنس آهن‌ها می‌تواند تغییرات چشمگیری داشته باشد. البته تمام این موارد به تیراژ قطعه کار نیز بستگی دارد. به‌طور کلی هر چقدر ضخامت و استحکام فلز بالا رود نیاز به نیروی برش بیشتری جهت ارایه خدمات پانچ ورق های آهنی است.

پانچ ورق آهن

خدمات پانچ  آهن با CNC

امروزه با افزایش تکنولوژی و دانش مهندسی استفاده از دستگاه کنترل عددی یا همان دستگاه  CNC رو به افزایش است. استفاده از خدمات پانچ یا اصطلاحا پانچ CNC  سی ان سی نیز از این قاعده جدا نیست و روز به روز فراگیرتر و مهندسی‌تر می‌شود. به‌گونه ای که استفاده از آنها در خدمات ورقکاری بخصوص در تیراژ یا اشکال پیچیده یا برشکارهای زیاد و نامتعارف یک امر اجتناب ناپذیر است.

پانچ آهن با دستگاه  CNC یا عملیات پانچینگ در حقیقت اقتباس گرفته از فرآیند پرسکاری و استفاده از سنبه و ماتریس است که به صورت اتوماتیک و کنترل عددی انجام می‌گیرد. دستگاه‌های پانچ بسته به نوع طراحی و عملکرد می‌توانند در محورهای مختلف عملیات انجام دهند. عمومی‌ترین نوع آنها در راستای محورهایx و y حرکت دارند. برش ورق با استفاده از دستگاه CNC ابعاد وسیعی دارد که بسته به نوع طراحی متفاوت است. به‌طور مثال در بعضی مواقع قطعه‌ای که از ورق پانچ شده آهنی یا کامپوزیتی جدا می‌شود به‌عنوان قطعه کار محسوب می‌شود و در بعضی طراحی‌ها ورق باقی مانده از ورق آهن پانچ شده قطعه کار محسوب می‌شود.

خدمات پانچ آهن و خدمات پانچ استیل و آلومینیوم در مجموعه کارگاه فتح لیزر بصورتCNC  و با استفاده از بهترین دستگاه‌های آلمانی انجام می‌گیرد. بطوریکه کیفیت حاصل از فرآیند پانچ آهن در این مجموعه بی نظیر می‌باشد. مشتریان محترم می‌توانند با استفاده از شبکه ارتباطی نقشه‌ها و طرح‌های خود را ارسال نمایند و کارشناسان ما در اسرع وقت جوابگوی مسائل فنی و مهندسی و مالی کارفرمایان محترم و مشتریان و شرکت‌ها خواهند بود.

نظرات